Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Prof.Dr.Veysel Eroğlu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 1.Su Konseyi Toplantısı’na İştirak etti.

Kasım 16, 2017

İslam İşbirliğiTeşkilatı (İİT) 1. Su Konseyi Toplantısı, İstanbul'da yapıldı. Orman ve Suİşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu  "Bizler İİT Su Konseyi üyesi 11ülke olarak üzerimize düşen büyük mesuliyeti yerine getirmek üzere buradatoplanmış bulunuyoruz. İnşallah İİT Su Vizyonu Belgesi'nin bundan sonraki yolharitasını çizmek üzere ülkelerimiz arasında işbirliğini güçlendirmek, sumeselelerine ortak bir anlayış, ortak bir çözüm getirme hedefineulaşacağız." diye konuştu.Türkiye'nin Su Yardımları

Toplantının devamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın AkifÖzkaldı, Türkiye'nin Afrika ve Suriye'de yaptığı su yardımlarına ilişkin bilgiverdi. Sayın Özkaldı, Sudan, Etiyopya, Cibuti, Nijer, Burkina Faso, Somali,Mali ve Moritanya'da su sondaj çalışması yaptıklarını, Senagal, Gambiya, Gana,Togo, Mali ve Tanzanya'da da benzer çalışmayı planladıklarını, bugüne kadarsondaj çalışması yaptıkları ülkelerde toplam 458 adet su sondaj kuyusu inşaettiklerini, 1 milyon 750 bin kişiye temiz içme suyu temin ettiklerini anlatanSayın Özkaldı, kuyular açılmadan önce yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgiverdi.

SayınProf. Dr. EROĞLU, Şu ana kadar İstanbul’a 21 milyonu aşkın fidan diktiktiklerini,2071 yılına kadar su sıkıntısı olmayacağını ifade etti.