Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Orman ve Su İşleri̇ Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu 5.Uluslararası Kum ve Toz Fırtınaları Çalıştayı’na İştirak etti.

Ekim 23, 2017

Orman ve Su İşleri̇ Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen"5. Uluslararası Kum ve Toz Fırtınaları Çalıştayı"na katıldı.


BirleşmişMilletler'in ilgili kurumlarının da toz kaynaklarının olduğu bölgeye destek vermesi gerektiğine işareteden Prof. Dr. Eroğlu, bu bölgelerde yeşillendirme, rüzgâr erezoyununu, kum vetoz fırıtınalarını önleme çalışmalarının yapılmasının esas olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti. “Biz ağaçlandırmaya,erozyonla mücadeleye çok büyük bir önem veriyoruz.Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2008'de 'Büyük bir ağaçlandırmaseferberliği başlatalım.'dedi. O zaman 2 milyar fidanıtoprakla buluşturduk. Aşağıyukarı 4 milyon hektardan daha fazla biralanı ağaçlandırdık."


"2023'e Kadar 7 Milyar Fidanı Toprakla Buluşturacağız"


Prof. Dr. Eroğlu, bunların ardından ülke çapında yeniseferberlikler başlattıklarını dile getirerek, "Buseferberlikler içerisinde şu anda 3 milyar 800 milyon fidanı toprakla buluşturmuş durumdayız. Esasen Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. TaraflarKonferansı'nda bütün katılımcılara şöyle bir söz verdik; biz dedik 2023 yılına kadar dünyadaki her insan için toplam 7 milyar fidanı toprakla buluşturacağız” dedi.