Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Macaristan ile İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Ağustos 07, 2017

30 Haziran 2017 tarihinde Ormanve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye - Macaristan Üçüncü YüksekDüzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısı vesilesiyle Macaristan TarımBakanı Sayın Sandor Fazekas ile ikili görüşme gerçekleştirdi. İkili görüşme sonrası,Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Macaristan Tarım Bakanlığı Arasında DoğaKoruma ve Milli Parklar Alanında İşbirliğine Dair Niyet Beyanı imzalandı.


Söz konusu anlaşma ile, yabanhayvanı üretimi, nesli tehlike altında olan türler için eylem planlarıhazırlanması, yırtıcı kuşların izlenmesi, yaban hayatı sahalarının yönetimi,biyolojik çeşitliliğin korunması ve korunan alanların yönetimi konularında ikiülke arasında işbirliği yapılması kararlaştırıldı.


Ayrıca, Türkiye’deki iki kartaltürü olan Şah ve Bozkır Kartal’ının üreme alanları, kışlama ve yavru yetiştirmebölgeleri, biyolojik ve ekolojik ihtiyaçlarının belirlenme ve popülasyonununvericiler yoluyla izlenmesine yönelik olarak Macaristan’daki MME BirdlifeMacaristan Derneği ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve MilliParklar Genel Müdürlüğü (DKMP) arasında işbirliği protokolü imzalandı.